Alzheimer – Historia państwa Newport

Alzheimer - Historia państwa Newport

Poniżej znajduje się pierwsze udokumentowane medycznie użycie estrów ketonowych. Ponieważ jest to jednostkowy przypadek nie może być traktowany na równi z badaniami zakrojonymi na szeroką skalę, tym niemniej warto znać tą wyjątkową historię.

Pan Steven Newport, który kryje się w badaniu pod aliasem TP (The Patient) w wieku 51 lat zaczął mieć pierwsze objawy choroby Alzheimera. Pięć lat po diagnozie w 2006 musiał zrezygnować ze swojej pracy jako księgowy, nie był też już zdolny prowadzić auta a jego wynik testu MMSE obniżył się z 23 w 2004 do 12 w 2008. W tych samych latach zostały wykonane badania rezonansem magnetycznym (MRI). O ile w 2004 obraz nie pokazał żadnych patologicznych zmian to cztery lata później znaleziono rozproszone zmiany w płacie czołowym i ciemieniowym, umiarkowaną atrofie lewej oraz zaawansowaną prawej półkuli. Zaś kropkę nad i postawił pozytywny wynik na obecność genu ApoE, wersji utożsamianej z chorobą Alzheimera.

Olej kokosowy i MCT

Wówczas to, za namową swojej żony neonatologa TP rozpoczął kuracje opartą o ciała ketonowe. W maju 2008 zaczął przyjmować 35 gramów oleju kokosowego dziennie. Wartość ta była stopniowo zwiększana oraz wzbogacona olejem MCT w proporcji 4:3 osiągając ostateczną objętość 165ml dziennie i była podawana w trzech lub czterech dawkach.  W stosunkowo niedługim czasie pan TP zaczął odczuwać pozytywne skutki terapii takie jak: poprawa nastroju, drżenia i koncentracji co w efekcie doprowadziło do tego, że w 75 dni od rozpoczęcia terapii poprzedni wynik MMSE poprawił się o 8 punktów uzyskując wartość 20 (Wykres 1). W ciągu roku TP stopniowo odzyskiwał sprawność chodu i interakcji społecznych a także klarowność intelektualną co dało poprawę wyniku ADAS-cog o 6 oczek zaś w skali ADL oceniających samodzielność codziennych aktywności o 14 punktów. Potwierdzeniem osiągnięcia stabilnego stanu było kolejne badanie MRI pod koniec kwietnia 2010, które nie wykazało żadnych nowych zmian w porównaniu do roku 2008. (Więcej o ketonach w artykule pt: Ketony – Alternatywa energetyczna)

Wykres 1. Wyniki testu MMSE pacjenta TP przed i po rozpoczęciu terapii
Źródło: D’Agostino, D. P., Newport M.,T. (2005).  

Skale ADAS-cog i MMSE

Aby oddać odpowiednią perspektywę wypada w tym miejscu napisać dwa słowa o samych skalach. ADAS-cog to ogólnie przyjęty standard oceny zmian funkcji pacjenta, jeśli chodzi o badania kliniczne. Wynik może wahać się od 0 do70, gdzie rezultat 18 i więcej wskazuję wyraźne zaburzenie neuropoznawcze. Natomiast zmiana wyniku o 4 punkty w ciągu 6 miesięcy większość badaczy uważa za znaczący. Z kolei MMSE, czyli skrócona wersja oceny stanu psychicznego, to mniej skrupulatna, ale i szybsza opcja służąca lekarzom. (polska wersja do pobrania)

Krok wstecz - Semagecestat

Dobra passa, trwająca już dwa lata, skończyła się zimą 2010 roku wraz z udziałem w badaniu nad lekiem semagecestat, który był uważany za potencjalny lek mogący rzeczywiście leczyć chorobę. W badanie fazy trzeciej zaangażowanych było 1537 pacjentów podzielonych na trzy grupy: placebo, semagecestat 100mg i semagecestat 140mg dziennie. Do ostatniego 76-ego tygodnia badania zostało tylko 463 osoby i wszyscy z nich znacznie gorzej wypadli na kończącym eksperyment teście ADAS-cog uzyskując wyniki wyższe o:
– placebo: 9.0,
– semagecestat 100mg: 10.5,
– semagecestat 140mg: 12.6 punktów.

W efekcie TP utracił odzyskaną sprawność umysłową a dodatkowo pojawiły się nowe problemy takie jak: ciężko gojące się rany, infekcje układu oddechowego, depresja oraz częste utraty przytomności.

Nowy początek – Estry ketonowe

Szukając jakiejkolwiek szansy pani Newport natrafiła na kilka artykułów traktujących o możliwym korzystnym efekcie estrów ketonowych (KE) i pod koniec kwietnia 2010 TP rozpoczął nowy reżim 21.5g KE trzy razy dziennie a dodatkowo kontynuował starą terapię MCT/olej kokosowy.

Już po 3 godzinach od zażycia estru TP wykazał znaczną poprawę i był w stanie powtórzyć alfabet, który do tej pory sprawiał mu nie lada trudność. Trzeciego dnia dawka KE została zwiększona do 28.7g na porcję co przyczyniło się do dalszej poprawy. Po około 6-8 tygodniach TP podjął część obowiązków domowych. 

Regularne przyjmowanie KE podbija poziom ketonów do około 6-8 mmol/L i przy tak wysokim stężeniu należy zadać pytanie o bezpieczeństwo przebywania przez dłuższy czas w tak wysokiej ketozie. Co prawda na obecnym etapie nie ma dowodów, który sugerowały by poważne zagrożenia zdrowia czy życia osób znajdujących się w ketozie na poziomie do 8 mmol/L, ale nawet jeżeli takie zagrożenia by istniały to należy je rozważyć co do konsewnecji dalszego postępu choroby Alzheimera.

Opis rysunku tematycznego

Skany PIB (koncentracja amyloidu beta) i FDG (absorpcja glukozy) przedstawiają obraz czterech ochotników, u których nie stwierdzono żadnych zaburzeń klinicznych  lub poznawczych. Zaś ich opis wygląda następująco:

A) Ujemne PIB i normalne pobieranie FDG. Potencjalnie niskie ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera (AD);
B) Dodatnie PIB i nieprawidłowe pobieranie FDG. Potencjalnie wysokie ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera;
C) Ujemne PIB i nieprawidłowe pobieranie FDG. Ze względu na brak zwiększonego wchłaniania PIB osobę tą należy przyporządkować do grupy niskiego ryzyka wystąpienia AD. Jednak skan FDG sugeruje nieprawidłowości związene bądź to z obecnością innej choroby bądź ze zmniejszeniem się metabolizmu glukozy poprzedzającym odkładanie się amyloidu. Zalecana jest kontrola po 1–2 latach.
D) Dodatnie PIB i normalny pobór FDG. Opierając się na obecności znacznego wchłaniania PIB osobę tą można zaliczyć do grupy zwiększonegp ryzyka. Choć przeczy temu skan FDG, nie wykazujący oznak neurodegeneracji. Zatem zwiększona koncetracja amyloidu beta może odzwierciedlać normalne starzenie się mózgu. Alternatywą jest to, że skan pokazuje reakcję kompensacyjną przeciwko AD związaną z tzw. „rezerwą poznawczą” (20 lat edukacji). Zlecana jest kontrola po 1–2 latach.

*Standaryzowane stosunki wartości wychwytu (SUVR) do móżdżku są wyświetlane przy użyciu skali kodowanej kolorem.

Bibligrafia

D’Agostino, D. P., Newport M.,T. (2005).  Medium Chain Triglycerides, Keytones as an Alternative Fuel for Alzheimer’s Disease, Alzheimers conferene may 2014 San Juan, Puerto Rico [zaczerpnięte z:] https://www.slideshare.net/dominicdagostino/alzheimers-conference-newport-d-agostino-may-2014-v2 [data wejścia 24.05.2021]

Mosconi, L., & McHugh, P. F. (2011). FDG-and amyloid-PET in Alzheimer’s disease: Is the whole greater than the sum of the parts?. The Quarterly Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging55(3), 250.

Newport, M. T., VanItallie, T. B., Kashiwaya, Y., King, M. T., & Veech, R. L. (2015). A new way to produce hyperketonemia: use of ketone ester in a case of Alzheimer’s disease. Alzheimer’s & Dementia11(1), 99-103.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Translate »
error: Strona jest chroniona !