Nowe trendy w leczeniu choroby Parkinsona
Źródło: Barker R., „Parkinson’s disease treatment,” Abcam, 10 04 2019. [Online]. Available: https://www.youtube.com/watch?v=vsQGqmNu4rM&t=10s. [Data uzyskania dostępu: 30 04 2021].
Profesor Roger Barker to znany neurochirurg i badacz choroby Parkinsona, który przybliży nam nowe trendy w leczeniu owej choroby. Jego wypowiedź koncentruje się na czterech aspektach zagadnienia, które pokrótce omówię.
Pierwszym z nich jest szybsze i wzbogacone o podtypy diagnozowanie choroby co w przyszłości może być podstawą skuteczniejszego leczenia. Klasyczne objawy, czyli: spowolnienie ruchów, drżenie spoczynkowe czy sztywność mięśni pojawiają się, gdy już ponad połowa komórek dopaminergicznych przestała funkcjonować. Zatem gdyby udało się wcześniej zdiagnozować chorobę mogłoby to zapobiec rozwinięciu się owej triady. Kluczem do tego ma być prawidłowa ocena objawów niespecyficznych mogących być tzw. objawami prodromalnymi, zwiastującymi nadejście choroby. Zaparcia, występujące na lata przed pierwszymi objawami motorycznymi, są tego dobrym przykładem.
Następnie mówi on o trendzie szukania nowego zastosowania dla znanych już leków. Wydaje się to niezwykle korzystną opcją a to ze względu na fakt, że wprowadzenie ich na rynek jest o wiele szybsze niż w przypadku nowych rozwiązań. Tutaj wspomina on o eksenatydzie, leku na cukrzycę mającym potencjał spowolnić chorobę Parkinsona. Jednak lista ta jest znacznie dłuższa, oto kilka z nich: amantydyna, terazosyna, ambroksol, buspiron czy nilotynib.
Dwa ostatnie aspekty koncentrują się wokół terapii komórkami macierzystymi oraz terapii genowej o których aż huczą społeczności internetowe zawiązane wokół chorób neurodegeneracyjnych. Obecnie prowadzi się badania kliniczne na małych grupach ochotników i pomimo w większości pozytywnych wyników, to wciąż czekamy na ostateczną opinię. Osobiście uważam, że najlepszym wskaźnikiem jak obiecujące są to projekty jest silne zaangażowanie firm z szeroko pojętego obszaru branży farmaceutycznej oraz tworzenie się wokół tych projektów międzynarodowych grup badawczych jak na przykład GForce-PD.
Wydaje się zatem, że do znalezienia skutecznego rozwiązania problemu choroby Parkinsona zostało już tylko kilka lat, być może mniej niż dekada. Dlatego tak ważne jest dokładanie wszelkich starań, aby pozostać w jak najlepszej kondycji i przeciwstawiać się chorobie każdego dnia
Bardzo ciekawa strona, muszę pamiętać by zaglądać tu regularnie 🙂
dziękuję, miło mi 🙂